kolay ev sahibi olma

İlk evinizi almayı düşünmeye başladığınızda, ev almanın adımlarını anlamak ve süreci bilmek önemlidir. Bir ev satın almak zaman alabilir. Satın alacağınız eve karar vermekten daha önemlisi, o evi nasıl satın alacağınıza karar vermektir.Size,ev almak istiyorum diye yola çıktığınızda, yolu yarıladığınızı söyleyebiliriz. Ancak ev almanın kolay yolları keşfi de yolun diğer yarısıdır.

Günümüzde çoğu aile ya da birey, kiradan kurtulmak isteğiyle ev almak istemektedir. Birçoğumuzev sahibi olmak için çalışmakta, para biriktirmekte ve bu konuda emlak firmalarının ya da bankaların kampanyalarını takip etmekteyiz. Bir ev almak artık çok uzak değil, birikimi olan ya da ödeme gücünü kendinde bulan kişiler için pek çok alternatif çözüm bulmak mümkün.

Ev alma sürecinde verilecek kararlar, gelecek yıllar boyunca, size ve ailenize huzur ve mutluluk bulacağınız bir ev ile nefes alamaz hale geleceğiniz ödeme planının sahibi bir ev arasında bir seçim yapmanızı sağlayacak kararlar olacaktır.

Bir ev satın almak stresli ve boşa harcanan bir deneyim olmak zorunda değildir. Keyifli bir süreç olması için,uzun vadeye odaklı,akıllı kararlar almalısınız.

  • Mali durumunuzu değerlendirmeniz,
  • Konut piyasasını araştırmanız,
  • Yeni evi hayatınıza nasıl entegre edeceğinizi kurgulamanız,
  • İyi bir emlakçı ya da emlak firması bulmanız,gerekmektedir.

Kolay Ev Sahibi Olmak İçin Seçeneklerim Neler?

Kısa vadeli bir bakış açısıyla ev alma kararı vermek doğru olmayabilir. Evinizde yıllar sürecek anılar yaratacağınızı ve yaşayacağınızı göz ardı etmemelisiniz. Bu anıların, maddi konularda yaşayacağınız stresten etkilenmesini istemezsiniz.

Bir ev satın almak, hayatınızdaki en önemli satın almalardan biri olabilir. Bu yüzden finansal olarak ev almak için hazır olmak önemlidir. Ev alırken değerlendirebileceğiniz seçenekler fazladır;

  • taksitle ev alma
  • faizsiz ev alma
  • kredisiz ev alma
  • peşinatsız ev alma
  • senetle ev alma

Alacağınız evin sonsuza dek oturacağınız ya da sahip olacağınız ev olduğunu düşünüyor olsanız bile, yeniden satış değerini düşünerek alış veriş yapılmalıdır. Konum ev satın alırken değerlendirilecek önemli bir başlıktır.  Ayrıca, yapısal meseleleri ve pahalı onarımların önüne geçmek için sıkı bir ev teftişi yapmak da önemlidir.