Ülkemizde yaşayanların büyük kısmı ortalama bir gelire sahiptir. Ortalama bir gelir ile kolay ev sahibi olmak oldukça zordur. Hem yaşam için gerekli olan temel ihtiyaçları karşılama hem birikim yapmak oldukça zorlayıcıdır. Günümüzde maddi sıkıntı yaşamadan ev sahibi olmak ancak miras kalması veya aileden ciddi bir yardımın gelmesi ile mümkündür.

Onun dışında bütün seçeneklerin kendince olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır.  Konut kredisi faiz oranları yükselmeden evvel en çok tercih edilen yöntem belli bir miktar birikim yaptıktan sonra faiz oranı en düşük olan bankadan konut kredisi almaktı. Konut kredisi alan kişi hemen evine geçip kira öder gibi aylık taksitlerini ödemekteydi. Fakat kredi faiz oranların günümüzde çok fazla yükseldiği için çoğunluk artık bunu tercih etmemektedir.

İnşaat Firmaları ve Banka Şubelerinin İşbirliği

İnşaat firmaları ülkemizdeki potansiyeli baz alarak çok sayıda projeye imza atarak yüksek sayıda ev yaptılar. Fakat ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle insanlar ev almak yerine kirada oturmayı tercih eder oldu. İnşaat firmaları ellerindeki evleri eritebilmek ve müşterilerinin kolay ev sahibi olmak için önündeki engelleri kaldırmaya yardımcı olmak için kolları sıvadı.

Kredisiz ev almak değilse de sıfır faizli kredi alabilme imkanını oluşturdular. Buna göre inşaat firmaları bazı bankaların şubeleri ile kendi kar oranlarından bir kısmından vazgeçerek anlaştılar. Müşterilerine bu bankalardan sıfır faizli konut kredisi olanağını sağlamış oldular. Böylece hem bankalar kredi verebilecek hem de inşat firmaları ev stoklarını satabildiler.

Hiç Peşinatsız Ev Alabilmek

Birikim yapabilmek için eve giren gelirin temel ihtiyaçlardan biraz daha fazla olması gerekir. Geliri temel ihtiyaçları anca karşılayan kişilerin birikim yapması ev için peşinat biriktirmesi nerede ise imkansızdır. Peşinatı olmayan, kiradan bunalan ve kredi ile faizli işlemlere girmek istemeyenler için kolay ev sahibi olmak hayal gibi görünse de aslında yolu vardır.

Ülkemizde 4 tane büyük firmanın yaptığı gibi dayanışma ve imece usulü sistemine girerek ev sahibi olmaktır. Faizsiz peşinatsız ev alma yöntemi de diyebileceğimiz bu sistemde insanlar aylık ne kadar ödeyeceğini belirleyip sisteme dahil oluyorlar. 120 bin liralık bir ev almak ve aylık bin lira ödeyecek olanlar 120 kişilik gruba girip ödemelerine başlıyor. Her ay kura çekiliyor ve 120 kişiden birine ev alma şansı veriliyor.