Günümüzde insanlar kiradan kurtulmak için çareler aradığından duyduğu her şeyi araştırmaktadır. Kiracı ev sahibi olmak için internet üzerinden yaptığı araştırmalarda birçok şeyle karşılaşmaktadır. Büyük şehirlerde ev sahibi olmak ile küçük şehirlerde konut almayı aynı kefeye koymamak gerekir. Kişiler av almadan önce hesaplamalarını güzel ve mantıklıca yapmalıdır. Faizin girdiği sistemler artış olacağını düşünmek ve ona göre tedbir almak gerekir.

Günümüzde konut kredi faizlerinin yükselmiş olması ve enflasyonun artışta olması vatandaşı senetle ev almak gibi yöntemlerde tedirgin etmektedir. İnşaat şirketlerinin kullandığı senetli sistemde faiz söz konusudur. Faiz oranlarının artması güvenilir olmayan kişilerden alınan senetli evlerde maddi kayıplar yaşanmasına neden olur.

Küçük Şehirlerde Kira Öder Gibi Ev Alma

Kira öder gibi ev alma evet mümkündür veya hayır mümkün değildir demek doğru değildir. Bu mevzuda dikkat edilmesi gereken husus evin fiyatı ve almak için kullanılan yöntemdir. Kredisiz ev alma yöntemleri olsa dahi günümüzde en fazla bankadan alınan konut kredisi ile ev sahibi olunduğu için banka kredilerine göre bir hesaplama yapılırsa;

Küçük bir şehirde 180 bin liralık bir ev alma planlansın. Evin aylık kirasının 800 lira olduğunu düşünelim. Kredi ile peşinatsız ev almak mümkün olmadığından en az 35 bin lirasının biriktirilmiş olduğunu var sayalım. Geriye kalan 145 bin kredi çekilmelidir. Faiz oranının yüzde 1,20 olduğu düşünülürse evin kiracıya maliyeti ortalama 450 bin kadar olacaktır. Bu hesapta her yıl yüzde 8 civarında kiranın artacağı da eklenmelidir. Böyle bir durumda kira öder gibi ev sahibi olmak mantıklı ve mümkündür.

Büyük Şehirlerde Kira Öder Gibi Ev Alma

Büyük ve küçük şehir olarak ayrı yapılmasının nedeni büyük şehirlerdeki merkezi konumdaki ev fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Küçük şehirlerdeki aynı özelliklere sahip bir ev 200 bine satılırken İstanbul, Bursa ve Ankara gibi kentlerde çok yükseğe satışa çıkarılmaktadır. Çok yüksek maliyetli evlerde faizsiz kira öder gibi yöntemleri kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Ortalama 750 bin civarındaki ev için imece ve yardım usulü ile taksitle araba ve ev satan kurumlardan yardım alınabilir. Zaten yüksek olan evin fiyatı faizle iyice yükseltilmemiş olur. Ödeme planlarını ise kişiler kendini strese sokmayacak miktarlarda ayarlamalıdır.