İnşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte lüks ve ultra lüks evler yapılmaya başladı. Malzemenin artması evlerin fiyatlarını doğal olarak yükselttir. Ev sahibi olmak herkesin hayali olmasına rağmen yükselen ev fiyatları insanların uzun süre beklemede kalmasına neden olmaktadır.

Ev fiyatları yükselmesine rağmen gelirin aynı kalması alımı azalttı. Ev günümüz şartlarında büyük bir ihtiyaç. Çünkü kira ücretleri çok fazla yükseldi. Büyük şehirlerde 1000 TL’den aşağı oturulacak kiralık ev bulmak imkansız. Durum böyle olunca kirada oturanlar ev sahiplerine kira ödemek yerine kira öder gibi ev sahibi olmak için ne yapmaları gerektiğini araştırmaktadır.  Belli bir miktar birikimi bulunanlar finans kurumlarından konut kredisi çekebilirler. Faizsiz ev almak için bu uygun bir yöntemdir.

Kredi Almadan Kira Öder Gibi Ev Alma Yöntemi

Günümüzde genellikle tercih edilen ev alma yöntemi şudur. Öncelikle insanlar hedeflerine ev almayı koyarlar. Ardından harcamalarından tasarruf yaparak birikimde bulunurlar. Birikim yapmanın nedeni bankaların alınacak evin fiyatının belli bir oranını peşin istemesinden ve biraz birikim yapıldığında alına kredinin daha az olacağından kaynaklanır. Ev araştırmalarına başlanır. Ev bulunup peşinat hazırlandıktan sonra bankaya gidilip konut kredisi alınarak ev sahibi olunur.

Sonrasında taksitlerin ödemesi devam eder. Tabi konut kredi faiz oranlarının artması insanları en çok kullanılan bu yöntemden uzaklaştırdı. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler evin kat ve kat fazlasını bankaya ödemek zorunda kalmak istemez. Kredisiz ev almak için dayanışma ve imece usulü ile hizmet veren firmaların imkanları değerlendirilir oldu.

Altın Günüyle Ev Almak

200 bin liralık bir evi konut kredisi ile almak istediğinde en az 40 bin lira peşinat hazırlamalıdır. 160 bin kredi çektiğini düşündüğümüzde hemen evine geçer ve normalde ödediği kiradan biraz daha aylık ödemelerle ev sahibi olur. Fakat uzun yıllar kendi evinde otururken kira öder gibi bankanın kredi taksit ödenecektir. Çok uzun yıllar ödendiğinden dolayı alınan 160 bin 450 bine kadar çıkmaktadır.

Ödenen miktar çok olduğundan insanlar kira öder gibi ev sahibi olmak için annelerimizin altın günü mantığıyla çalışan firmaları daha çok tercih etmektedir. Bu sistemdeki tek dezavantaj kuranın ne zaman çıkacağını bilememektir. Ödemeye başlandığı ilk ay da çıkabilir aylarca sonra da olabilir.