Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

İlk evi satın aldıktan sonra kiradan kurtulmak bir tarafa, artık paranın her ay ev sahibinin hesabına gitmeyecek olması bile rahatlatıcıdır. Arayışları kiracıya ev formatından çıkartıp, satın almak üzere ev olarak değiştirebiliriz. Uzun zamandır kurgulanan ev almak istiyorum idealini gerçekleştirmek artık çok zor olmayabilir. Mutlaka ev almanın kolay yolları neler diye düşünüp hatta araştırma yapılmalıdır.

Planlar ve araştırmaların ev almak ile sonuçlanması için ödeme seçeneklerini de gözden geçirmek gerekmektedir. Farklı ödeme seçenekleriyle artık ev sahibi olmak daha kolaylaşmıştır.

  • taksitle ev alma,
  • kira öder gibiev alma,
  • peşinatlı taksitle ev alma,
  • banka kredisiyle ev alma,
  • senetle ev alma

gibi hem bankaların hem emlak piyasasının sunduğu imkanları araştırıp en uygun ve avantajlısına karar verilebilir.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Faydası

Ev almak büyük bir karar olduğu gibi önemli bir finansal taahhüttür. Peşinat için yeterince tasarruf sağlanamadıysa başka ödeme arayışlarına girilmesi doğaldır. Her ay kira öder gibi taksitli ödemelerle ev sahibi olunabileceği gibi, birikim varsa nakit para ile iyi bir pazarlık yaparak kredi borcu ödeme, faiz ödemeleri vb. gibi koşulları bertaraf ederek tek hamlede ev satın almak da mümkündür.

Nakit para ile ev satmak, hızlı bir satış gerçekleştirmek isteyen satıcılar için de fırsattır; avantajları vardır. Nakit satışlar daha çok tercih edilen ev alım satım türleridir. Çünkü faiz oranları, taksit takibi, borç alma vb. prosedürleri ortadan kaldırır. Ancak pek çok alıcı, nakit kullanarak ev satın almaz. Özellikle büyük ve popüler şehirlerde keseye uygun bir ev için para biriktirmek yıllara mal olabilir. Para tasarrufunu tamamen ev almaya kanalize etmek zorlayıcı olabilir, sonrasında yeni, agresif bir tasarruf planı yapmak zorunda da kalınabilir. Bunun için;

  • Tüm birikimlerimi bir ev satın almak için kullanırsam, nakit harcamalarımda, masraflarımda bundan sonra zorlanır mıyım?
  • Yenileme, onarım vb. ücretler, masraflar ne kadar tutar?
  • Borcumu geri kolay ödeyebilir miyim?
  • Hem harcamalarıma hem de enflasyona göre evden tasarruf etmem ne kadar zamanımı alır? düşünülmeli ve kira öder gibi ev sahibi olmanın uygunluğu onanmalıdır.