Ev sahibi olmayanların hayali kiradan kurtulmak olur genelde. Özellikle kira öder gibi bir yöntem ile ev sahibi olabilmek bir kiracının en büyük hayalidir. Önemli olan kira öder gibi ev sahibi olup olamayacağınız. Bunun için gerekli koşullara sahip olup olmadığınız. Öncelikle kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız, bir miktar birikmişinizin olması gerekir. Peşinatsız ev sahibi olmayı düşünüyorsanız bu pek de kira öder gibi olmayacaktır. Peşinatsız ev sahibi olma yöntemlerinde taksitler biraz yüksek olacaktır. Ya da daha uzun süreli taksit ödemesi gerekecektir.

Eğer birikim yapıp para biriktirebildiyseniz bunu gayrimenkulde değerlendirmek oldukça akıllı bir yatırım olacaktır. Bir miktar peşinat ile alacağınız ev hem değerli bir yatırım olacak, hem de sizi kiradan kurtaracaktır. Bunların yanı sıra ev alırken iyi bir değerlendirme yaptıysanız evinizin taksitleri bittiğinde ayrıca kara bile geçersiniz.

Taksitle Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Bankalar, alacağınız evin bedelinin ortalama %70-75 oranında kredi verirler.  Peşinatınız varsa bu krediyi on yıl geri ödemeli olarak kullanarak taksitle ev alma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnşaat firmaları da kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayacak kampanyalar ve fırsatlar sunuyorlar. Birçok inşaat firması peşinatlı veya peşinatsız olmak üzere uzun vadeler ile ev almak isteyenlere taksit imkânı sunuyor.

Birçok şehirde, özellikle büyük şehirlerde, inşaat firmalarının yaptığı projelerde taksitle ev sahibi olmak mümkün. Bu projeler oldukça lüks ve birçok farklı ödeme seçeneği sunuyor. Bu konutları banka kredisi kullanarak alabileceğiniz gibi firmanın sunduğu teklifleri değerlendirmeniz de söz konusu.

Kredisiz Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kredi çekmeden, borca girmeden ev sahibi olabilmek biraz güç. Bunun için birikmiş paranız olması ya da miras kalması gerekir. Para biriktirmek ise günümüz şartlarında zor. Aylık giderler, kira gideri derken çoğu insan ay sonunu zor getiriyor. Bu şartlar altında da ev sahibi olmak hayalden öteye gidemiyor. Kredi çekmeden ev sahibi olabileceğiniz yöntemler de var aslında. Bunlardan ilki yukarıda bahsi geçen inşaat firmalarının taksitle ev kampanyaları. Bu kampanyalar ile peşinatlı ya da peşinatsız uzun vadeli, uygun faiz oranları ile kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. Bir diğeri faizsiz ev sahibi olmanıza olanak tanıyan katılım bankacılığı yöntemi.