Kentsel dönüşüm, doğal afetlere karşı riskli olan binaların belirlenerek yaşama uygun duruma getirilmesi projelerine verilen isimdir. Türkiye’nin her bölgesinde yapılan kentsel dönüşüm, ömrünü tamamlamış her yapıya uygulanır. Yıkılma durumuna gelen binalara, devlet kira yardımı, kredi ve harç- vergi avantajı sağlayarak kentsel dönüşüme imkân sağlar. Ayrıca kentsel dönüşüm, kamu arazileri üzerinde yapılan kaçak yapılaşmanın da önüne geçmeyi hedefler. Binanın riskli olup olmadığını belirlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı kişiler tarafından rapor hazırlanır. Hazırlanan rapora göre, bina sakinleri birlikte hareket etmek zorundadır. Binada yaşayan ev sahiplerinin üçte ikisinin onay vermesi ile kentsel dönüşüm serüveni başlar. Evi yıkılacak olan sakinlere gerekli kira yardımı yapılır.

Anlaşmalı Kentsel Dönüşüm Projeleri

Anlaşma yapmak için müteahhitlerden ihale ile fiyat alınır. Uygun müteahhit firma belirlendikten sonra devlet 100 bin TL’ye kadar teşvik kredisi tahsis eder. Müteahhittin hesabına yatırılan bu kredi ile evlerin ilk aşamasına başlanmış olunur. Devletten alınan kentsel dönüşüm kredisi 60 aya kadar geri ödemelidir. Alınan banka kredisi, düşük faizli olduğu için ayrıca avantaj sağlar. Sektördeki konut sıkıntısının önüne geçmek isteyen TOKİ’de kentsel dönüşüm projeleri ile bu alanda hizmet vermektedir. Yaptığı yüksek katlı binalar ile yerden tasarruf sağlama amacı güden yapılar, çevre düzenlemeleri ve sosyal alanları ile insanlar için nefes alabilecekleri projeler sunar. Depreme dayanıklı ve uygun zemin etütleri ile yapılan binalar her türlü şartları taşır. Altyapı hizmetleri olarak da çevreye uygun şartlara sahip olan yeni binalarla yeşil alanlarda korunmuş olunur.

Geri Ödeme Hizmetleri ve Kentsel Dönüşüm

Bankalara gerekli belgeler ve dilekçeler verilerek yapılan kredi başvuruları ile kampanyadan yararlanılır. Bankalar ayrıca yapınızın risk taşıdığına dair raporda isterler. Bu iki belge bankadan kredi almak için yeterli olmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar aracılığıyla kredi imkânı sağlanır. Devlet tarafından verilen kira yardımı da bu süreçte insanları rahatlatır. Krediler düşük faizli ve geri ödemesi uzun vadeye yayılan türdendir. Size uygun kredi seçenekleri için bankaların faiz oranlarını incelemeniz gerekir. Bankalar bu işlem için en fazla 125 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunarlar. Geri ödeme planı da 120 aya kadar çıkabilir. Kentsel dönüşüm yasası ile ev sahiplerine konut kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelir. Kredi limitleri her yıl devlet tarafından belirlenir. Projenin büyüklüğü, inşaat maliyetlerinin artması ve inşaatların yapıldığı şehirler baz alınarak krediler her yıl yeniden düzenlenir.