Kayseri, bilindiği üzere ticaretin ve birçok alanın aktif olduğu bir kentimizdir. Gelişmiş ve gelişmekte olan kentte ev sahibi olmak için farklı seçenekler sunulur. Dar ve orta gelirliler için devletin sunduğu TOKİ imkanları vardır. Toplu Konut Dairesi Başkanlığı tarafından kenti belli yerlerinde yapılan konutlardan almak için kişilerin bazı şartları taşıması gerekir.

Şartları taşıyan kişiler başvuruda bulunur. Çekilişte çıkan kişiler daha uygun fiyatla ev sahibi olurlar. Kiradan kurtulmak isteyenler için TOKİ çok büyük bir avantajdır. Düşük de olsa illa peşinat alınır. Peşinatın olması ve şartlarla kişilerin belirlenmesinden dolayı herkes TOKİ’den ev alamaz. Bundan dolayı farklı seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Kayseri’de Konut Kredisi ile Ev Almak

Ülkemizdeki kamu ve özel bankalar kiracıya ev alma imkanı sunmaktadır. Bankaların verdiği kredide yüksek oranda faiz işletilmektedir. Son zamanlarda merkez bankasının indirim yapmasına rağmen hala daha yüksek seyreden faiz oranları kredi alımlarını azaltmaktadır. Bir kişi 200 bin kredi çektiğinde bunu yaklaşık olarak 2 katı veya daha fazlasıyla geri ödemektedir. Para kazanmanın zor olduğu günümüzde hiç kimse kazancını boşa savurmak istemez.

Konut kredisinde evin bütün miktarı kredi olarak verilmez. Kişi bankaya başvurduğunda evin değerini belirlemesi için bir ekspertiz görevlendirilir. Görevlendirilen ekspertiz evin değerini belirleyerek rapor halinde bankaya sunar. Banka bu veriler, aylık geliri gibi kriterleri dikkate alarak kişiye verebileceği kredi miktarını belirler. Bu miktar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ortalama evin değerinin %80 ile %70’i oranında kredi verilmektedir. Geriye kalan miktar kişiden peşinat olarak talep edilir.

Peşinatı Olmayanlar Kayseri’de Nasıl Ev Sahibi Olur?

Yıllarca tasarruf yaparak birikim yapmamış olanlar peşinatsız ev alma yöntemlerini değerlendirmelidir. Kayseri ilimize kredisiz, faizsiz ve peşinatsız ev alma fırsatı sunan çok sayıda kurum bulunmaktadır. Tek bir şirket olarak başlayan bu kurumların sayısı gelen talep üzerine giderek artmıştır.

Bu kurumlar genel anlamda dayanışma üzerine kurulmuştur. Anneler nasıl ki altın günlerinde bir araya gelip her ay birinin ihtiyacını giderecek parayı toplarlar aynı mantıkla işlemektedir. Altın günün daha profesyonel ve kurumsallaşmış halidir. Kişiler ödedikleri taksitlerle birikim yaparak en kısa vadede ev sahibi olurlar. Kurumlara çok düşük miktardaki organizasyon ücretinin dışında gereksiz herhangi bir ek ödeme yapılmaz.