Topraktan ev almak özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde çok uyguna gelir. Günümüzde fiyatlar uçmuş bir şekilde ve normal gelirli bir ailenin ev alması neredeyse imkansız hale gelmekte. Topraktan ev almak bu anlamda ev almayı kolaylaştırır. Çünkü anahtar teslime göre ya da hazır eve göre daha uygundur. Çoğunda peşinatsız ev uygulaması söz konusudur.Taksitle araba almak kadar kolay bir yoldur.

Topraktan ev satın almak avantajlı mıdır?

Bu şekilde ev almanın avantajı alacağınız riskle doğru orantılıdır.Her ne kadar kiradan kurtulma yolu olsa da çok dikkatli olmayı gerektirir.Alacağınız evin maliyetin hazır almaya göre daha aza denk gelir. Ancak topraktan alma durumunda her türlü riski de göz önünde bulundurmak gerekir. Misal inşaat zamanında bitmeyebilir ki siz kiracı ev sahibi olacaksınız ya da size söylenen şekilde beklediğiniz gibi olmayabilir. Bu durumu önlemek için en baştan yapılan sözleşmeye ve sözleşme şartlarına dikkat edilmelidir.

Sözleşmede bitiş tarihi net belirtilmiş olmalı aksi takdirde yaptırımı olmalıdır. Beklediğinizi karşılamasını istiyorsanız sözleşmeye inşaat malzemelerinin markalarını da eklettirin. Müteahhit’ in geçmişte yapmış olduğu işlere ve bu işlerden insanların memnuniyet durumlarını muhakkak araştırın. Bazen imar yasalarında değişiklik yapılabilir. Bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Topraktan Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emsal değerler

Topraktan satın alınacak evin emsal değerlerine bakılmalıdır. O bölgedeki evlere göre uygunsa tercih etmek gerekir. Dolayısıyla projeye yakın bölgedeki evlerin fiyatları incelenmelidir.Uygunluk derecesine bakılmalıdır çünkü riske gireceksiniz senetle ev almak gibi… Risk yatırıma değmelidir.

Döviz oranı

Genelde ev fiyatları dolar üzerinden hesaplanır. Buda risk bir anlamda. Örnek vermek gerekirse proje bittikten sonra evin fiyatı artabilir bu durumda dolar ya da euro’ da aynı ölçüde artmışsa karlı bir yatırım değildir o zaman.

Topraktan ev satın almak hele ki İstanbul gibi şartların zorlu olduğu bir şehirde ilk başlarda karlı gibi gözükebilir. Çünkü müteahhitler birçok sizi bağlayıcı kolaylık sağlarlar. Faizsiz kredi öder gibi ev sahibi yapma vaadini sunarlar. Kredi faizlerinin yüksek ve çekmenin zor olduğu bir dönemde kredisiz ev almış olunuyor. Yani tamamlanmış bir ev projesine göre topraktan ev almak daha karlı oluyor.