Ev alarak kiradan kurtulmak herkesin hayalidir. Milyonların hayalinin ev sahibi olmak olduğu günümüzde peşin para ile konut almak oldukça zordur. Kiracı ev sahibi olmak istiyorsa birikim yapmalıdır. Bankalardan, katılım bankalarında veya benzer diğer yöntemlerle ev alabilmek için peşinat olmak zorundadır. Bankalar alınacak evin yüzde 30’unu, katılım bankaları ise yüzde 25’ini peşinat olarak talep etmektedir.

Bankalardan peşinatsız ev almak mümkün değildir. Ancak peşinat yerine yapılabilecek bazı durumlar söz konusudur. Buna göre;

  • Peşinata denk gelen miktarın ihtiyaç kredisi ile karşılanması
  • Eksperin evin fiyatını olduğundan daha yüksek göstermesi
  • Peşinata denk gelecek bir gayrimenkulün ipotek edilmesi
  • Eş, dost veya akrabadan peşinatın borç alınmasıdır.

Birikim Hesabı Oluşturarak Birikime Başlayın

İnsan için sadece yaşadığı gün yoktur. Yarın ve yarının getirecekleri de insanın yaşamının bir parçasıdır. Senetle ev almak gibi yöntemlere başvurmadan önce ev ve gelecekteki ihtiyaçlar için birikim hesabı açılabilir. Geleceği düşünülerek başlanan birikim hesabı neticesinde ev alınması ciddi bir yatırıma dönüşecektir. Bu sene 120 bine alınan ev, birkaç sene sonra 200 binin üzerine çıkarak kazanç sağlayacaktır.

Birikim hesabı açtıktan sonra orada biriktireceğiniz paraya ihtiyacınız olacaktır. Para için bütçeyi kontrollü kullanmak gerekir. Peşin yerine peşin fiyatına taksitle araba almak, gelir gider dengesini doğru kurmak, fazla ve gereksiz harcamaları kısmak bütçeyi kontrol altına almanın aşamalarıdır. 4 bin maaş alıp 6 bin alıyormuş gibi harcamamak en önemli hassasiyet olmalıdır.

Konut Hesabı Oluşturarak Tasarruf Edin

Birikim yapabilmenin en önemli noktası tasarruf edebilmektir. Kredisiz ev almayı düşünenler için devletin vatandaşlarına bazı destekleri söz konusudur. Dar gelirli vatandaşlar için planlanmış olan bu destek için öncelikle ev hayali kuran kişilerin Konut Hesabı açması gerekir. Konut hesabında yapılan birikimin yüzde 20 oranında devlet destek vermektedir.

20 bin lirayı geçmeyecek devlet desteğini alan vatandaşlar faizsiz kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını elde edebilirler. Tabi konut hesabında birikim yapabilmek için tasarrufa azami dikkat gösterilmelidir. Gereksiz ve lüks olan harcamalardan kaçınarak tasarruf yapılabilir. Temel ihtiyaçlardan kısmadan tasarruf yapılmalıdır.