Yükselen emlak fiyatlarına eklenen yüksek konut kredisi faizleri kiradan kurtulmak isteyenlerin işlerini zorlaştırmaktadır. Büyük şehirde yaşayanların hem kirada oturması hem de ev sahibi olması gerçek anlamda zorlayıcı bazı unsurları taşımaktadır. Kira fiyatları en az 1500 liradan başlayarak artmaktadır. Her ay düzenli olarak 1500 lirayı ödeyenler doğal olarak birikim yapmakta zorlanmaktadır.

Şehirlerde bazı firmalardan senetle ev almak gibi bir seçenek bulunmaktadır. Senetle işlem yapmak için firmanıza veya iş yaptığınız kişilere çok güvenmeniz gerekir. Yasal sorumluluğunun olmadığında senet kişilerin başına ciddi sorunlar çıkarıp maddi zarara uğramaya neden olduğundan dolayı çoğunluk tarafından tercih edilmez. Senet, taksitle araba almak isteyenlere galericiler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Konut Kredisi Peşinatsız Alınabilir mi?

Normal prosedürde konut kredisi alınırken peşinatsız ev almak mümkün değildir. Fakat piyasanın durağan olmasından bankalar bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Yüzde 25 olan peşinat durumu yüzde 20’ye çekildi. Fakat bu durum bile birikimi olmayanları zorladığından dolayı farklı yollar denenmektedir. Bunlar arasında;

  • Konutun fiyatı olduğundan daha yüksek gösterilerek dairenin fiyatının hepsi kredi olarak alınması sağlanır. Peşinatı ödemeden kiracı ev sahibi Fakat kanunlara aykırı bir durum olduğundan dolayı asla tavsiye edilmez.
  • Kişinin farklı bir mülkü ipotek edilerek peşinatsız kredi verilir.
  • Peşinat kısmı ihtiyaç kredisi olarak çekilebilir. Bankaların bazıları ihtiyaç ve konut kredisini aynı anda vermediğinden aile bireylerinden birisi ihtiyaç kredisini çekebilir. Fakat burada iki krediyi ödeme konusu dikkatlice düşünülmelidir.

Kredisiz Peşinatsız Farklı Bir Seçenekle Ev Almak

Büyük projelere imza atan inşaat firmaları, müşterilerinin faizsiz kira öder gibi alım yapabilmesi için bankaların şubeleriyle özel sözleşmeler yaparak peşinatsız sıfır faizli kredi imkanı tanırlar. Bu durumda yine işin içine kredi girmektedir. Faizsiz olması ve peşinat istememesi ise bir avantajdır. Konut kredisi için normal bankalar yerine kar payı ile çalışan katılım bankaları tercih edilebilir.

Farklı bir çözüm yolu olan dayanışma ve yardımlaşmaya dayanan firmalardan kredisiz ev almaktır. Bu firmalar bayanların gün mantığı ile işlemektedir. Kişi kaç ay ödeme yapacaksa o kadalık gruba dahil olur ve ödemelere başlar. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile gruptan bir kişiye ev ücreti tahsil edilir. Evini alan kişi ödemelerini bitirinceye kadar devam eder. Gruptaki herkes ev sahibi oluncaya kadar kuraya devam edilir.