Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli şehirleri olan Gaziantep’te ev sahibi olmak çok güzel bir yatırımdır. Son yıllarda bölgeye yapılan yatırımlardan fazlaca nasibini alan kentte ev projelerinde artış gözlendi. Bölgenin gelişmekte olan yerlerinde yapılan projelerdeki evlerin fiyatları merkeze göre biraz daha düşük. Fakat birkaç yıl sonrasında bu mekanların çok değerleneceğini kestirmek zor olmayacaktır.

İnsanlar belli bir zaman kirada oturmak zorunda kalabilir. Zaman uzadıkça her ay ailenin bütçesinden büyük bir miktar kiraya ayrılmak zorunda kalınır. Gaziantep’te kira bedelleri de oldukça yüksek. Durum böyle olunca kişiler kendilerine en uygun ev alma yöntemini bularak kiradan kurtulmak istemektedir. Tarım ve sanayi sayesinden yaşam düzeyinin yükseldiği kentte çok güzel ve kaliteli işçiliğe sahip evlerden alabilmek için bütçenize en uygun yöntemi araştırmakla işe başlayabilirsiniz.

Gaziantep’te Hangi Ev Alma Yöntemi Daha Mantıklı?

2020 yılı itibariyle Gaziantep’te 200 bine çok fazla olmasa da bulunabilir. Fakat genel anlamda evlerin fiyatları daha yüksek seyretmektedir. Bölgenin gelişmekte olması ve kentin büyük şehir olması fiyatlarda etkili olmaktadır. Ev almak isteyenlere kentte sunulan seçenekler oldukça fazladır. Bunlar;

  • Direkt inşaat firmasından, özel şartlarla almak
  • Bankalardan konut kredisi almak
  • Katılım bankalarından faizsiz konut kredisi almak
  • Faizsiz, peşinatsız ve kredisiz kurumlardan almak

İnşaat firmaları ev satışlarını artırmak için özel bazı imkanlar sunmaktadır. Lansmandan veya topraktan yapılan satışlarda oldukça düşük fiyatlarla ev almak mümkündür. Fakat topraktan ev satın almanın risk taşıdığını unutmamak gerekir. Kiracıya ev alma seçeneği sunan firmalar, bazen bankalarla anlaşma yaparak düşük faiz oranı ve uzun vade seçenekleriyle ev satışı yapmaktadır.

Faize Girmeden Gaziantep’te Ev Almak

Faiz, paranın para karşılığında satılmasıdır. Ülkemizde konut kredisi veren bankalar, kredinin geri ödemesinde faiz uygulamaktalar. Kişi aldığından daha fazlasını ödemek istemediğinden dolayı faizsiz ev alma yöntemlerine meyletmektedir. Yakın zamanda ülkemizde yeni bir ev alma sistemi geliştirildi. Bu sistemde peşinat yok, faiz yok, kredi yok.

Altın günü mantığının geliştirilmiş hali olan bu sistemlerle kişi, gruplara dahil olarak birikimini yapmaya başlar. Noter huzurunda çekilen kura neticesinde, grupta bulunan bir kişi evini alır. Böylece gruptaki herkes evini alıncaya kadar ödemeler devam eder. Bu kurumlarda kişi alacağı evin fiyatından fazla ödeme yapmaz. Sadece çok küçük bir miktar organizasyon ücreti öder o kadar.