Kirada oturan kişiler kira öder gibi ödemelerle ev sahibi olup kendi evlerinde huzurlu bir yaşam sürmek isterler. Kirada oturmayan kişiler de yatırım amaçlı ev sahibi olmak istemektedirler. Taksitle ev alma düşüncesinde olan kişiler için geçmiş dönemlerde ev finansmanını sadece bankalar konut kredisi ile sağlasa da günümüzde finans kuruluşları da ev finansmanı konusunda hizmet vermektedir. Hemen herkes faizsiz ve taksitle ev almanın yolları konusunu hep merak etmiştir. Bundan dolayı internet ortamında bu tarz sorulara yanıt arayanların sayısı oldukça fazladır.

Çekiliş/Kura Sistemi ile Ev Sahibi Olmak

Banka konut kredisinin prosedürlerinden, yüksek faiz oranından uzak durmak isteyen kişiler faizsiz ev alma seçeneklerini değerlendirir. Katılımevim gibi güvenilir ve köklü finans kuruluşlarının katılım modelleri ile ev sahibi olunabilmektedir. Farklı katılım modelleri olan finans kuruluşlarında ev sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği model çekiliş/kura sistemidir. Taksitle ev al düşüncesiyle ev alma niyetinde olan kişiler bu modelde bir araya gelip bir grup oluştururlar.

Gruptaki ev almak isteyen kişiler her ay belli tutarda para ödeyerek bir ev parası toplarlar. Bu ev parası her ay grupta noter huzuru ile yapılan çekilişte çıkan kişiye verilir. Her ay gruptaki bir kişi senetle ev sahibi olur. Kiradan kurtulmak isteyen birçok kişi bu katılım modeli ile ev sahibi olmuşlardır. Konut kredisine göre daha cazip ve daha avantajlı olan bu katılım modeli peşinatsız ev sahibi olmanın en iyi seçeneğidir.

Çekiliş Kura Sistemi ile Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Banka konut kredisine göre hem maddi olarak hem de maddi olarak avantajlı bir ev finansman yöntemi olan finans kuruluşlarının katılım modeli ile kredisiz ev almak istendiğinde birkaç konuya dikkat etmekte fayda vardır.

Finans kuruşunun önceki projelerinde ev sahibi olan kişilerle görüşüp bilgi alınabilir. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren bu finansman kuruluşları ile ev alınırken Katılımevim gibi köklü ve güvenilir şirketlerle çalışmakta fayda vardır. Elbette ki Katılımevim; faizsiz ve taksitle ev sahibi olmanın yolları konusunda iddialı olan bir firmadır.