Kendine ait bir ev alarak kiradan kurtulmak pek çok insanın hayalidir. Ancak bu, çeşitli nedenlerden o kadar da kolay değildir. Ev satın alabilmek için kenarda bir birikmişe sahip olmak önemlidir. Yani bir peşinatın bulunması lazımdır.

Peşinatın olduğu durumlarda da kredisiz ev alabilmek çok zordur. Zira ev almanın en çok tercih edilen kolay yöntemlerinden bir tanesi, katılım bankalarından düşük faizle konut kredisi çekmektir. Bu krediler vasıtasıyla evin alımı tamamlanmakta ve kişi her ay belirlenen miktarı bankaya ödemektedir.

Bankalarla yapılan bu anlaşmalar, bazen faiz nedeniyle tercih edilmemektedir. Bu da insanları faizsiz ev arayışına yönlendirebilmektedir. Bankalar, kimi zaman faizsiz ya da düşük faizle bazı kampanyalar düzenlemektedir. Bunların takip edilmesi, fırsatların kaçırılmamasında önemli rol oynar.

Firmalar Aracılığıyla Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Bankalar ve devlet destekli Toki haricinde de ev sahibi olmak için başvurulacak yerler bulunmaktadır. İnsanların ev sahibi olmak hedeflerini gerçekleştirmeyi kendine misyon edinen bu firmalar, müşterilerine vade farksız ve faizsiz ev almayı vadetmektedir. Satın alınmak istenen konutun değerine göre bir peşinat belirlenmekte ve bunun sonrasında da kira öder gibi belirlenen miktarları bu firmalara ödeyerek ev alınmaktadır.

Bu tür kurumlarda gelir durumuna göre ödeme planları yapıldığı gibi peşinatsız ev seçeneği de bulunmaktadır. Bankalardan farklı bir sistemle çalışmaktadırlar. Artı yönlerine rağmen firmaların güvenli olup olmadığı merak edilen bir husus olarak kalmıştır.

Firmalarla yapılacak anlaşmalarda dikkatli olunmasında fayda vardır. Yasal olarak güvence sunan ve isim yapmış firmalar tercih edilmelidir. Taksitle ev alma açısından önemli bir sektör olsa da garanti vermeyen, şüphe uyandıran yerlerle herhangi bir anlaşma imzalanmamalıdır.

Toki Aracılığıyla Faizsiz Kredisiz Ev Almak

Toki orta gelirli insanlara hitap eden ve bu hususta çalışmalarının sürdüren önemli bir sistemdir. Bu çerçevede pek çok kişi ev almak için bu yöntemi tercih etmiştir. Kişi, sisteme 2+1 ya da 3+1 ev için yazılır ve kurada isminin çıkmasını bekler.

Evlerin alınmasında kurada ismin çıkmasının ardından belirlenen miktarı peşinat olarak sisteme ödemektedir. Ardından ev hazır ise evde oturarak aylık belirli miktarlarda para ödemesi ile satın alım gerçekleştirilir. Ev almanın kolay yolları arasında geçen Toki sisteminin temel prensibi bu şekildedir.