İllerimizde her geçen gün ev sahibi olmak isteyenler için yeni inşaat projeleri geliştirilmektedir. Çok fazla proje yapılmasına rağmen maalesef ki konut fiyatları düşmek yerine artmaya devam ediyor. Ev fiyatları ile birlikte konut kredi faiz oranlarının da yükselmesi kiradan kurtulmak isteyen geniş bir kesimi arayışa yönlendirmektedir. İçinde faizin olmadığı, uzun vadeli ve taksit tutarı az olan kurumlar günümüzde fazlaca talep görmektedir.

Kredi almak için bankaların uzun süreçli prosedürüne maruz kalmak istemeyen, faizle işlem yapmak istemeyenler faizsiz, peşinatsız, Taksitle ev alma yöntemlerini tercih etmektedir. Ülkemizde bu tarz kurumlardan güvenilir beş altı tane vardır. Bu kurumlarda faiz olmaması ve peşinat talep edilmemesi kiracılara rahat bir nefes aldırmaktadır.

Sistem Nasıl İşlemektedir?

Orta ve dar gelirli vatandaşlar ekonomik zorluklar altında geçimlerini zor sağlamaktadır. Aylık bütçesi temel ihtiyaçlarına yeten aileler için tasarruf yaparak ev almak bir hayal gibidir. Evin parasını denkleştirip peşin alması mümkün olmamaktadır. Bütün parayı denkleştirmek bir yana bankaların istediği peşinatı bile veremeyecek durumda çok sayıda aile vardır. Peşinatsız ev yöntemleri dar ve orta gelirli vatandaşlar için idealdir.

Peşinatsız, faizsiz, kredisiz ev alma kurumlarına dahil olmak isteyenler öncelikle almak istediği evin miktarını belirler. Belirlediği miktarı kaç ayda ödeyeceğine karar verir. Vadeyi belirlerken ailenin bütçesini ve ne kadar tasarruf yapabileceğini iyi hesaplamalıdır. Vade sayısına karar vermek grubu belirlemek adına önemlidir. 120 ayda ödeyebilecekler 120 kişilik gruba dahil olur.

Kura ve Taksitle Ev Sahibi Olmak

Bazı insanların ev almak için birikim yapabilmeleri adına itici güce ihtiyaçları vardır. Anneler para biriktirmek ve ihtiyaçlarını alabilmek için altın gününe girerler. Bu kurumlar altın günü mantığı ile işlemektedir. Faizsiz ev almak isteyenler aylık yapabileceği birikimle evini almak için ödemelere başlar. Ödemeler başladığında noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi ev sahibi olacağı ücreti ödenir.

Çekilen kurda kişiye ilk ay çıkabileceği gibi son ayda çıkabilir. Fakat ödeme miktarının artmaması, faizin olmaması, Kira öder gibi ev sahibi olabilme ihtimali büyük bir kolaylıktır. Sistemde kişilerden yalnızca organizasyon ücreti alınır. Bu ücret kurumdan kuruma ve alınacak evin miktarına göre değişmektedir.