Ülkemizin nüfusu her geçen yıl artmaktadır. Artan nüfus yoğunluğu birçok şeyi etkiledikleri gibi kira fiyatlarını da etkilemektedir. Kiradan kurtulmak kendi evinin sahibi olmak isteyenler için ülkemizde çok farklı yollar bulunmaktadır. Kooperatiften ve senetle ev almak bir dönem değerlendirilmiş olsa dahi yaşanan bazı olumsuzluklardan dolayı pek tercih edilmemektedir. Senet ve kooperatifte güvenilir kişilerle iş yapmak oldukça önemlidir.

Birikimi olmayıp peşinatsız ev almak isteyenler inşaat firmalarının anlaşmalı olduğu bankaların şubelerinden kredi alabilirler. Konut satış piyasasının durgun olmasından dolayı inşaat firmaları sektörü canlandırmak için bankalarla peşinatsız sıfır faizli anlaşmalar yapmaktadır. Evin alınacağı inşaat firması ile konuşup hangi şube ile anlaşmaları olduğunu öğrenmek gerekir. Çünkü peşinatsız sıfır faizli kredi bankanın geneliyle ilgili bir durum değildir.

Konut Kredisiyle Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunabilir mi?

Konut fiyatları arttı. Konut fiyatlarıyla birlikte kredi faizleri de yükseldi. Durum böyle olunca insanlar konut kredilerine çok tedirgin yaklaşıp kredisiz ev almanın yollarını araştırır oldu. Bankaların faiz oranları değişmektedir. Oranların kıyaslaması yapılıp en düşük olanı bulunduğunda yine de konut kredileri tercih edilebilir. Çünkü aylık ödenen kira masrafının her yıl düzenli arttığı düşünüldüğünde krediyle bile olsa ev almak mantıklıdır.

Durgun olan inşaat ve kredi sektörünü canlandırmak için bankaların istediği peşinat yüzde 20’ye düşürüldü. Kiracı ev sahibi olsun diye yapılan bu hamleler sektörü biraz canlandırmış olsa da yeterli etkiyi sağlayamamıştır. Sonunda bazı bankalar hiç peşinat almadan veya ipotek gibi farklı yollara başvurarak kredi vermeye başladı.

Ev Almak mı Kirada Oturmak mı?

Temel ihtiyaçlar arasında olan arabayı almadan önce birçoğumuz günlerce düşünürüz. Taksitle araba aldıktan sonra iyi ki almışız deriz. Çünkü taksitle aldığımız arabanın fiyatı aldığımızdan çok daha fazlaya yükselerek bize kar ettirmiştir.  Aslında aynı durum ev içinde geçerlidir. O kadar yıl taksit altına girip ev almaktan çekinenler olur.

Oysaki kirada oturmak yerine faizsiz kira öder gibi alınan evlerin sahibine ciddi karı vardır. Faizle bile alınan evin ödemesi 10 yıl içinde bitirilmektedir. Bu yıl kredisiyle birlikte 265 bine alınan ev 10 yıl sonra ortalama hesapla 450 bine çıkacaktır. Kirada oturan kişi her ay yaptığı ödemelerle bir şey elde edemezken kredi ödeyenler yüksek kar getirisi bulunan ev sahibi olacaktır.