Sosyal devlet anlayışında yoksulluğun engellenmesi ve ihtiyaç sahibi olan kişilerin hayata tutunmalarına yardımcı olmak amacıyla bazı yardımlar yapılır. Ülkemizde Kiradan kurtulmak isteyen kişi sayısı çok fazladır. Fakat şartlarının müsait olmamasından dolayı bu kişiler halen daha kirada oturmak zorunda kalmaktadır. Sosyal devletimiz zaman zaman bu kişilerin ev sahibi olabilmesi için bazı projeler geliştirmektedir.

Devlet desteği alan kiracı ev sahibi olabilecek. Devlet ilk kez ev sahibi olacak olanlara bu yardımı yapmaktadır. Üzerine tapu bulunmayan dar gelirli vatandaşlar bu haktan yararlanabilecekler. Daha önceleri senetle ev almak gibi farklı yollara başvurup zarar görmüş ve maddi kayıp yaşamış olanlar devlet güvencesindeki bu destekle kiradan kurtulma fırsatını elde edebilecekler.

Konut Hesabıyla Devlet Desteği Almak

Birikim yapabilmek için temel ihtiyaçlarından yüksek gelirin olması gerekir. Kirasını ödeyip temel ihtiyaçlarını ancak karşılayan kişilerin birikim yaparak nakit para ile ev almaları oldukça zordur. Bankalardan alınan konut kredisinde Peşinatsız ev almak mümkün değildir. Bundan dolayı kiracılar konut kredisini dışındaki alternatifleri değerlendirmektedir. İlk kez ev sahibi olacak olanlar için devletin vereceği 15 bin lira büyük bir destek olacaktır.

Desteği alabilmek için vatandaşın yurt içinde hizmet veren ve devletin belirlediği bankalarından birinde TL cinsinden konut hesabı açılmasıdır.  Kredisiz ev için açılan bu hesaba düzenli birikimde bulunması gerekmektedir. Herkesin tek bir tane konut hesabı açtırma hakkı bulunmaktadır. Konut hesabı açılan bankadan birikim başka bankaya geçirilemeyeceği için banka tercihi doğru yapılmalıdır.

Konut Hesabına 30 Bine Kadar Para Yatırılabilir

Araba almak günümüzde bir ihtiyaç haline geldiğinden Taksitle araba almak için kullanılan bazı yöntemler vardır. Aynı şekilde ev almak için de birçok yol bulunmaktadır. Fakat yöntemler kişilerin gelirine göre düşünülerek tercih edilmelidir. Bankaların verdiği konut kredilerinin faizi yüksek olduğundan dar gelirli vatandaşlar geri ödemekte zorlanmaktadır. Bundan dolayı krediyi kullanmak istemeyen kişi sayısı günümüzde oldukça fazladır.

Devlet desteğinde faizsiz kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı bulunmaktadır. Konut hesabı açtıran kişi hesabın açılış tarihinden en fazla 30 bin yatırabilmektedir. Aylık ödemeler en az 250, en fazla 2500 TL olabilmektedir. Devlet katkısını alabilmek için vatandaşın en az 3 yıl hesabına düzenli ödeme yapması gerekir. 3 yıl sonrasında birikimin yüzde 20’sini 15 bini geçmemek üzere destek olarak vermektedir.