Kirada oturan ve maaşlı bir işte çalışan kesimin en büyük hayali ev sahibi olup her ay kira ödemek zorunda kalmamaktır. Kira öder gibi ev alıp, kiradan kurtulmak istemektedir. Eğer birikmiş bir parası yoksa peşinatsız ev alma seçeneklerini araştırır.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alırken acele etmemek, kredi kullanılacaksa faiz oranlarını ve kredi masraflarını iyi araştırmak, kredisiz ev alınacaksa ev finansmanını sağlayacak finans kuruluşunu iyi araştırmak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken 5 hususu şöyle sıralayabiliriz;

  • Taksitle ev alma düşüncesiyle ev arayışına girildiğinde eğer bankadan konut kredisi kullanılacaksa bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırıp faiz oranı düşük olan bankayı belirlemekte fayda vardır. Ama faiz oranı düşük olan bankadan hemen kredi başvurusu yapmamak gerekir. Bankaların konut kredisi kullandırırken alınacak masraf, hayat sigorta primi kesintisi, ekspertiz masrafı bankadan bankaya değişmekte, alınan bu masrafları da hesaplayıp kredi kullanılmalıdır.
  • Bir inşaat şirketinden ya da müteahhitten senetle ev alınacaksa, firmayı iyi araştırmak gerekir. Kiracıya ev almak için konut kredisi dışında bir seçenek de senet karşılığı ev almaktır. İnşaat şirketinde ya da müteahhitten senet imzalayarak ev alınacaksa mümkünse evin bitmiş oturulabilir durumda olmasına kat irtifakının olmasına dikkat edilmesi iyi olur.
  • Ev finansmanı sağlayan finansal kuruluşlarından finansman desteği ile faizsiz ev alınacaksa, finansal kuruluşun işleyişini araştırmak gerekir. Ev almak isteyen kişilerin bir araya gelip bir grup oluşturup, gruptaki herkes her ay para ödeyip, grupta çekiliş yapıp çekilişte çıkan kişi toplanan para ile ev sahibi olur.
  • Taksitle ev al reklam sloganı ile inşa ettikleri konut projelerindeki konutları satmak isteyen inşaat firmalarından senede imza atarak ev alınacağı zaman, inşaat şirketinin daha önce yaptığı projeleri incelemeli ve şirketin güvenilir olup olmadığı ile ilgili detaylı araştırma yapılmalıdır. Senetleri imzalarken senet tutarlarına, senet vadelerine dikkat edilmeli, ayrı bir satış sözleşmesi imzalanacaksa sözleşme de detaylı incelenmelidir.
  • Ev sahibi olmak için finansman sorununu çözerken alınacak ev ile ilgili de araştırma yapmak da fayda vardır. Evin yapısı sağlam mı, temeli sağlam mı, müteahhidi kim, deprem yönetmeliğine uygun mu yapılmış gibi önemli konuları araştırıp ev alınmalıdır.