İnsanoğlunun bazı temel ihtiyaçları vardır. Yeme, içme, giyinme ve barınma temel ihtiyaçlardandır. İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra lüksüne ulaşmaya çalışırlar. Ülkemizde evlenen insanların bir kısmı kendi evlerine çıkarken bir kısmı bir müddet kirada barınmak zorundadır. Yıllarca kirada oturanlar artık ev sahibi olmak için adım atmaya başlarlar.

Yıllarca kirada oturmanın dezavantajı binlerce parayı ev sahibine vermektir. Kira sonucunda elle tutulur bir maddiyat elde edilmez.  Kiraya vermek yerine birikimi olmasa dahi insanlar peşinatsız ve kredisiz ev almanın mümkün olup olmayacağını araştırmaktadır. Geliri iyi olanların belli bir miktar birikimi olabilir. Fakat dar gelirli olup kirada oturanlar için bu biraz zordur. Dar gelirlinin amacı kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmaktır.

Faize Girmeden Ev Almak

İslam dinine göre faiz haramdır. Dini hassasiyeti olanlar hiçbir şekilde faizin olduğu bir durum içine girmek istemezler. Dini hassasiyetin dışında yüksek faiz oranları nedeniyle faizli işlem yapmak istemeyenler de vardır. Ev sahibi olmak fakat bankaya aldığından daha fazla ödemek istemeyenler imece usulü ile çalışan ve kura sistemine göre ev sahibi yapan firmaları değerlendirebilir. Bu sistemde herkes aylık ne kadar ödeyebileceğini belirliyor.

Almak istediği miktarı belirledikten sonra ödemelere başlanıyor.  Her ay kura ile ev alacak kişi belirleniyor. Kişi kendine ödenen para ile istediği yerden ev alabiliyor. Firmalar helal kazan üzerine işlemektedir. Faizsiz ev almak için güzel bir seçenek olan bu şirketlerde katılımcıdan sadece organizasyon parası alınmaktadır.

Peşinatsız Ev Almak

Günümüz şartları insanları ev sahibi ol diye yönlendirme yapmaktadır. Fakat yaşanan zorluklar insanların gözlerini korkuttu. Bankalar ev almak isteyenlere faiz ve peşinatla konut kredisi vermektedir. Ev sahibi olmak amacıyla konut kredisi alan kişiler bunları geri ödemekte fazlaca zorlanmaya başladı. Yenilenen yasalara göre peşinat olmadan ev almak mümkün gözükmüyor. Peşinat olmadan ev almak için iki alternatif bulunmaktadır:

  • Kura sistemiyle işleyen dayanışmaya dayalı firmalar aracılığıyla ev almak
  • ev alımında eksper değerini  yüksek  göstererek  konut kredisinin tamamını bankadan almaktır. Yüksek faiz oranlarından kaygı duyanlar konut kredisi almak için banka yerine finans kurumunu tercih etmektedir.

Bir diğer seçenek ise harcamalarda hassas davranıp büyük miktarda tasarruf yapıp peşinat biriktirmektir ki zaten insanlar bunu yapabilse alternatif aramaya ihtiyaç duymayacaktır.