İnsanlar için barınma temel ihtiyaçlar arasındadır. İnsanın ev sahibi olmak istemesi oldukça doğaldır. Kirada oturanlar da barınma ihtiyaçlarını karşılarlar. Fakat yaşamın oldukça zor olduğu günümüzde her ay bütçenin büyük bir kısmını kiraya yatırmak zorlamaktadır. Her ay ödenen kiranın yatırıma dönüşmesi için kiradan kurtulmak amaçlanır. Kiradan kurtulmak ve ev sahibi olabilmek için çok farklı yöntemler vardır.

Bu yöntemlerin başında faizli, peşinatlı konut kredileri gelir. Kiracıya ev sahibi olma imkanı veren krediler bir dönem uygun olduğundan dolayı sıklıkla kullanıldı. Fakat şimdilerde kredi faiz oranlarının, dosya ve sigorta masraflarının, ev fiyatlarının yükselmesi işleri zora soktu. Ayrıca bankaların evrak işleri uzun sürmektedir. Kredi notu düşük olanlara kredinin verilmemesi de farklı yöntemleri kullanmayı ihtiyaç haline getirmektedir.

Faizsiz Ev Alma Yöntemi

Faiz, İslam dini tarafından yasaklanmıştır. Dini hassasiyeti olanlar ve daha fazla ödemek istemeyenler faizsiz ev alma yöntemlerini tercih etmektedir. Taksitle ev alma için en güzel yöntemlerden biri olan faizsiz yöntemler arasında katılım bankalarının konut kredileri önemli yere sahiptir. Katılım bankaları faiz ile işlem yapmazlar. Konut kredisi almak isteyenler, nüfus cüzdanı ve almak istedikleri evin tapusu ile katılım bankasına başvururlar

Başvuruyu yapan müşteriden katılım bankası peşinat talep etmektedir. İstenilen peşinat diğer bankalara göre biraz daha düşüktür. Peşinatsız ev alma yöntemleri arasında olmayan katılım bankaları evi müşteri için satıcıdan peşin para ile kendi alır. Sonra üzerine koyduğu kar payı ile müşterisine aylık taksitler halinde satar.

Peşinatsız Kura ile Ev Sahibi Olmak

Katılım bankaları peşinat istediğinden dolayı birikimi olmayanlar Ev almak için farklı yöntemleri araştırır. Bu yöntemler arasında son dönemlerde revaçta olan faizsiz, peşinatsız kura yöntemi ile sahibi yapan kurumlar vardır. Güvenilir olan bu kurumlar bayanların altın günü mantığı ile hizmet vermektedir. Ek ödemelerin olmaması ve kişilerin kendi taksit sayısını kendinin belirlemesi sistemi daha cazip kılmaktadır.

Faizsiz kira öder gibi ev sahibi olma imkanı tanıyan kurumlarda ev ücreti ödemesinin dışında sadece organizasyon ücreti alınır. Organizasyon ücreti kurumdan kuruma ve evin fiyatına göre değişiklik gösterir. Kişi ev almaktan vazgeçerse ödediği taksitler eksiksiz iade edilir. Fakat organizasyon ücreti geri verilmez.