Faiz, kişinin maddi olarak zararına olduğundan dolayı İslam dini tarafından yasaklanmıştır. Dini hassasiyeti olan kişiler kiradan kurtulmak istediklerinde faizsiz yöntemleri tercih ederler. Kiracı ev sahibi olmak istediğinde bir dönem çok fazla tercih edildiğinden dolayı bankaya gidebilir. Yapılan hesaplamada faizle işlem yapan bankalardan kredi almanın aile bütçesini ne kadar zorlayıcı olduğunu fark eder.

Bankaların kullandığı faiz, parayı üzerine kat ve kat fazlasını koyarak parayla satmaktır. Kurumdan kuruma göre değişmesine rağmen bankalar alınacak evin ortalama %70’ini kredi olarak vermektedir. Geriye kalan %30’luk kısmı ise peşinat olarak talep edilir. Kredi notu yüksek olana kredi çıkarmaması, dosya masraflarının fazla olması kiracıları faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmasına imkan tanıyan yöntemlere yönlendirmektedir.

Faizsiz Ev Almak Mümkün mü?

Günümüzde faiz her yerde işletilmektedir. Senetle ev almak istendiğinde bile faiz işletilmektedir. İnşat firmalarının bazıları banka baskısını insanların üzerinden kaldırmak için mülklerini senetle satmaktadır. Senetle yapılan alışverişte peşinat talep edilir. Şayet alıcı peşinatı verecek durumda değilse peşinat miktarını üzerine biraz daha ekleyerek vadelere bölerek aylık taksitlerin üzerine eklerler.

Bankaların prosedür işlerinden kaçanların tercih ettiği senet, kredisiz ev almayı düşünenler için idealdir. Senetle ev alırken güvenilir firmalarla alışveriş yapmak, senedin aylık olarak ve net bilgilerlerle doldurulması önemlidir. Kredide insanlar bankaya borçlanırken senette inşaat firmasına borçlanılır. Aylık doldurulmayan senetlerle ilgili kişilerin maddi kayıplar yaşaması söz konusu olabilir.

Altın Günüyle Ev Almak

Eskiden anneler altın günü yaparak birikim yaparlardı. O dönemler günden gelen altınlarla insanlar yatırım yaparlar, borçlarını kapatırlardı. İnsanların faizsiz peşinatsız ev almasını sağlamak isteyen bazı kurumlar annelerin altın gününü geliştirmiştir. Bu kurumlara altın gününün kurumsallaşmış hali gözüyle bakılabilir. Kurumun sistemine dahil olan kişiler peşinat ödemeden, faizsiz, birbirlerine yardım ederek ev almalarını sağlarlar.

Ev sahibi olmak isteyen kişiler kaç kişilik gruba dahil olacaklarına ve aylık ne kadar ödeyeceklerine karar vermeleri gerekir. Taksitle araba ve almayı sağlayan kurumlarda her ay gruplar için noter huzurunda çekiliş yapılır. Çekilişte çıkan kişilere toplam vadede ödeyecekleri miktar verilerek evini alması sağlanır. Evini alan kişi taksitleri bitinceye ve grubundaki herkes ev sahibi oluncaya kadar ödemelerine devam eder.