Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için taksitle ev alma düşüncesinde olan engelliler için devlet bankaları ve özel bankalar engelli konut kredisi ürünün piyasaya çıkarmışlardır. Kirada oturan ve kiradan kurtulmak isteyen engelli kişiler engelli konut kredisi ile ev sahibi olup kendi evinde huzurlu ve mutlu bir yaşam sürebilir. Şimdi engelli konut kredisi nasıl alınır? Sorusunun ayrıntılarına bakalım.

Engelli Konut Kredisi Avantajları

Engelli kişilerin kira öder gibi ev alabilmek için kullandıkları engelli konut kredisi piyasa konut kredisi faiz oranına göre daha düşük faiz oranındadır. Normal vatandaşlara göre hayatın daha zor olduğu engellilere bir nebze de olsa hayatı kolaylaştırmak ve kendi evlerinde oturmalarını sağlamak amacıyla kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren engelli konut kredisi birçok engelli kişinin engeline uygun olarak kendi evinde yaşamasını sağlar. Düşük faiz oranı faizsiz ev seçeneğine yakın bir faiz oranıdır. Faiz avantajının yanında engelli konut kredisinde bankadan bankaya değişmekle beraber bazı bankalarda alınacak konutun tamamına kredi kullandırılabilmekte ve peşinatsız ev sahibi olunabilmektedir.

Engelli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Engelli olan ve taksitle ev al düşüncesinde olan kişinin engelli konut kredisi kullanabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

  • Engelli olan ve ev almak isteyen kişinin engelli maaşının olması gerekmektedir.
  • Engelli konut kredisini kullanacak olan kişinin SGK kaydının olması gerekmektedir.
  • Engelli olan kişinin engelli durumunu sağlık raporu belgeleyebilmesi be bu belgeyi bankaya ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Engelli konut kredisi kullanıp ev sahibi olmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek ve bundan önceki ödemelerinin düzenli olması gerekmektedir.

Bu şartlardan birini sağlayamayan ve bankalardan konut kredisi kullanamayan engelli kişilere Katılımevim gibi banka dışı finans kuruluşları da özel katılım modelleri sunmaktadır. Kredisiz ev sahibi olmanın bir seçeneği olan bu ev finansman seçeneği ile birçok engelli kişi kendi evinde yaşamını sürdürmektedir. Böylece banka dışında da senetle ev alma fırsatı engelli kişilere verilmektedir.  Yazımızda engelli konut kredisi nasıl alınır? Sorusuna yanıtlar verdik.