Havlu ve diğer tekstil eşyalarının üretiminde oldukça başarılı olan Denizli son zamanlarda batıya doğru büyüme göstermektedir. Batı olarak anlaşılması gereken bölgeler arasında Yeşişafak, Göveçlik, Binikiyüz evler, Kumkısık, Çakmak ve Selçukbey’dir. Kenti batısındaki bu bölgeler kiradan kurtulmak ve yatırım amaçlı ev almak isteyenler için çok güzel imkanlar sunmaktadır. Yatırımında riski sevmeyen kişiler için tavsiyemiz Göveçlik’tir.

Bir dönemler bu kadar popüler olmayan Göveçlik bölgesinde çok sayıda rezidans yapıldığını görmekteyiz. Ana yolun kenarlarında bulunan rezidanslardan Kredisiz ev veya diğer yöntemler kullanılarak imkanı olanın mutlaka almalı. Proje ilk başladığında 400 bin TL ile satışı yapılan konutlar şimdilerde 1 milyon civarında alıcı bulmaktadır. Yükseliş ivmesi kazanmış olan bu bölgeler kesinlikle değerlendirilmelidir.

Denizli’de Kentsel Dönüşüm ve TOKİ

İnsanın temel ihtiyaçları arasında barınma bulunduğundan bir şekilde ev almak için mücadele etmektedir. Herkesin imkanı ve bütçesi aynı seviyede olmadığından inşaat sektörü farklı seçenekler sunmaktadır. TOKİ, dar ve orta gelirliler için ev sahibi olma imkanı sunar. Toplu konut olarak genellikle biraz daha şehir dışında yapılan evler, mevcut evlere göre biraz daha uygun fiyatlıdır. Peşinatının çok daha az olması ve taksitlerin cazip olması dar gelirliyi memnun etmektedir.

Denizli, kentsel dönüşümün bölgesel yapıldığı bir kent değildir. Depreme dayanıklı olmayan eski binalar tek tek müteahhitler tarafından değerlendirilerek yapılmaktadır. Bölgesel olmaması ve müteahhitlerin kendilerine kar getirecek binaları tercih etmesi nedeniyle kentsel dönüşüm Denizli halkına istediği anlamda konut kazandırmamıştır.

Denizli’ler için En Doğru Ev Alma Seçeneği

Denizli, Pamukkale turizmi, tekstil gibi nedenlerle gelişmiş bir kenttir. Gelişmiş olan kentte ev sahibi olmak isteyenlere hitap eden çok çeşitli seçenek bulunur.

  • Konut kredisi almak için bankalara başvurulabilir. Kamu ve özel bankalara faizle konut kredisi vermektedir. Kredilerde bankalar peşinat istediğinden ve faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı son zamanlarda pek tercih edilmemektedir.
  • Katılım bankalarından kredi almak. Faizsiz konut kredisi almak isteyenler kar payı ile hizmet veren katılım bankalarını tercih etmektedir. Fakat katılım bankalarında da peşinat istendiğinden farklı bir seçenek aranır.
  • Faizsiz, kredisiz ve peşinatsız dayanışmaya dayalı kurumlar: Altın gününün sistemleştirilmiş ve kurumsallaştırılmış halidir. Kişilerin kendi bütçelerine göre hareket edebilmesine imkan tanıdığı için oldukça popülerdir.