Ev sahibi olmak herkesin hayalini süsler. Bazıları bu hayalini fazlası ile gerçekleştirirken bazıları için ise ev sahibi olmak sadece hayallerde kalır. Günümüzde ev fiyatları ve faizlerin ne derece arttığı ortadadır çünkü. Elinde nakit hazır parası olmayan içi ev almak imkânsız gibi görünse de bazı yöntemler sayesinde elde hazır nakit para olmadan da ev sahibi olunabilmektedir.

Elinizde hazır nakit paranız yok ise ev almak hayal gibi görünebilir. Ancak ev almanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bankadan ev kredisi kullanarak çekeceğiniz kredi ile ev almak hayalinize kavuşabilirsiniz. Böylelikle aylık ödeyeceğiniz taksitle ev sahibi olabilirsiniz. Ama tabi ki çekeceğiniz krediye belli bir oranda kredi faizi eklenecektir.

Banka Kredisi İle Aylık Taksitlerle Ev Sahibi Olma

Peşin paranızın olup olmaması hiç önemli değil artık. Ödeme gücünüze bağlı taksit tutarları ile ev sahibi olmak hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun en bilindik yöntemi konut kredisi kullanmaktır. İlk olarak konut fiyatları incelemesi yaparak istediğiniz ev belirlemelisiniz. Sonrasında banka size ekspertiz yönlendirmesi yapacaktır. Almak istediğiniz satılık ev fiyatını ve değerini ekspertiz belirleyecektir. Bu değerlendirme sonucuna göre kullanacağınız kredi tutarı belirlenecektir. Ardından kredinizin onaylanması dâhilinde kredinizi kullanabilirsiniz. Bundan sonrasında ise aylık taksit tutarlarınızı ödeyerek kredinizi bitirebilirsiniz. Bu avantajlı olduğu kadar dezavantajlı da bir yöntemdir. Çünkü çektiğiniz kredi tutarına göre banka ödeyeceğiniz tutara belirli oranda faiz ekleyecektir. Aslında ev olduğu değerinden daha pahalıya gelecektir.

Faizsiz Kredisiz Ev Sahibi Olma

Bankadan kredi kullanamıyorsanız ya da yüksek faizler ödemek istemiyorsanız ev sahibi olmanın bir yöntemi daha bulunmaktadır. İmece usulü ev sahibi olmaktır bu yöntem. Faizsiz ve sahibi olmanın kapılarını açan bu yöntem sayesinde kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemin öncülerinden bir Katılımevim yöntemidir. Her adımı yasal olan bu yöntem sayesinde peşin paranız olmasa dahi ev alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bütçenizi gözden geçirip aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarını belirlemek. Noter huzurunda yapılacak bir çekilişle evinizi alacağınız tarih belirlenir. Ödeme tutarınıza bağlı bir gruba alınırsınız ve aylık ödemelerinize devam edersiniz. Ardından günü geldiğinde evinize kavuşabilirsiniz.