Bursa inşaat sektörünün en canlı olduğu illerimizin başında yer almaktadır. Kentsel dönüşümün de çok yoğun olduğu ilde kiradan kurtulmak için uğraşan kişilere özel çok güzel konutlar bulunmaktadır. İnşaat firmalarının yaptıkları yeni ve çok sayıdaki projelerde satışa sunulan konutların fiyatları oldukça yüksek seyretmektedir. Konut fiyatları en düşük 200 binden başlayan Bursa’da semtine göre 1 buçuk milyon ve üzerine çıktığı görülmektedir.

Daire kiralamanın güzel tarafı toplu paraya ihtiyaç hissedilmemesidir. Ev satın almak istendiğinde konut kredisi alınacak olsa dahi evin yüzde 20’sinin peşinat olarak hazırlanmış olması şarttır. Peşinatsız ev almayı kolaylaştırmak isteyen bankaların attığı bazı adımlar kiracıların işlerini kolaylaştırsa da tamamen yüzlerini güldürmeye yetmemiştir. Çünkü peşinatsız olsa dahi faizlerin yüksek olması konut kredilerine karşı dikkatli olmayı gerektirmektedir.

İnşaat Firmalarından Ev Almak

Bursa inşaat firması bakımından zengin olan bir kenttir. Çok sayıda şirketin olmasından dolayı rekabet yüksektir. Şirketlerin bazısı senetle ev almak isteyenlere yardımcı olurken bazı şirketler bankalarla işbirliği yaparak sıfır faizli peşinatsız ev satışı yapmaktadır. Bankaların şubeleri ile anlaşma sağlayan inşaat şirketleri müşterilerinin peşinatsız sıfır faizle konut kredisi almasına yardımcı olmaktadır.

Başbakanlığın dar gelirli kiracı ev sahibi olsun diye başlattığı TOKİ’lerde güzel bir seçenek olarak Bursalılar tarafında değerlendirilmektedir. Toplu konutların dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik olması ve sınırlı sayıda olmasından dolayı herkese hitap edememektedir. Eski dönemlerde çok rağbet gören kooperatifler bir alternatif olarak bulunsa da teslim tarihi konusunda yaşanan olumsuzluklardan dolayı günümüzde fazla talep görmemektedir.

Katılım Bankaları ve Faizsiz Sistemler

Çevremizde Taksitle araba alanların sayısı oldukça fazladır. Faizli sisteme girmek istemeyenler genellikle annelerimizin altın günü mantığı ile işleyen firmalardan araba veya ev sahibi olmaktadır. Bu sistemde peşinatı olmayan, her ay belli miktar ödeyebilecek olan ve faize girmek istemeyenler bir araya gelip ödemelere başlıyorlar. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi Kredisiz ev sahibi olmaktadır. Böylece gruptaki herkes ev sahibi oluncaya kadar ödemeler ve kuralar devam ediyor.

Ülkemizde kar payı ile hizmet veren katılım bankaları bulunmaktadır. Bu bankalar:

  • Türkiye Finans
  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım
  • Albaraka Türk

Katılım bankaları müşterilerini faizsiz kira öder gibi ev sahibi yapmaktadır.