Banka kredisi, ev almak isteyenler için oldukça avantajlı bir alternatiftir. İnsanların başını sokacağı bir evinin olması her zaman için en başta gelen ihtiyaçtır. Bu amaçla, bankalardan kredi alarak ev sahibi olanlar hızla artmaktadır. Tabii bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Bin bir hevesle alınan evlerin kredileri bir zaman sonra bütçeyi zorlamaya başlar. Krediyi ödeyemeyen müşterilere banka tarafından ihtar gönderilir. Zaten zor durumda olduğu için parayı ödeyemeyen müşteri imzaladığı sözleşmedeki, şartların arasında bulunan borcunu ödeyemediği takdirde mülkün bankaya bırakılacağını bilir. Borcunu ödeyemeyince ev banka tarafından ihaleye çıkarılır. Böylece müşterinin kredi borcunu, banka evi satarak tahsil eder. Üzerinde ipotek olan evler banka yoluyla satışa sunulmuş olur.

İcralı ve İpotekli Evlerin Açık Arttırma ile Satışı

Piyasa fiyatlarına göre uygun olan bu evlerin, bazıları icradan bazıları da banka yoluyla satışa sunulur. Banka aracılığıyla ev almak isteyenler bankalar tarafından yayınlanan düzenli ilanları takip etmelidirler. Bu ilanlar, bankaların internet sitelerinde belirli zamanlarda yayınlanır. İhale usulü ile yapılan bu satışlar da belirtilen tarihler arasında peşinat yatırılır. Açık arttırmalar, şirketler tarafından seçilen konferans salonlarında yapılır. Ayrıca internet üzerinden de açık arttırmaya katılmak mümkün olur. Açık arttırma sonucu mallar zararına satılmış olur. Açık arttırma ile yapılan satışa göre en yüksek fiyatı veren kişi gayrimenkulü satın almış olur. Banka yoluyla satılan ipotekli evler piyasa fiyatlarına göre oldukça avantajlıdır.

İpotekli Evlerin Piyasa Değeri

Banka ipotek şartı ile satışa sunulan evler bazen piyasa fiyatının yarısına kadar düşer. Örneğin 100 bin TL piyasa fiyatı olan evi ihaleden 40 bin TL’ye kadar alma imkânı olur. Bu sebeple hem banka elindeki evi satmış olur hem de alıcılar uygun fiyatlı ev satın almış olur. Her iki taraf için de karlı bir alışveriş yapılır. Size ait olan bir taşınmazı ipotek göstererek bankalardan kredi alabilirsiniz. İpotekli kredi limiti, taşınmaz malın ekspertiz değerinin %80 i kadardır. Daha fazla kredi alınamaz. Bu kredileri kullanan kişilere ayrıca hayat sigortası yapılır. Ticari olarak düzenli geliri olan ve durumu stabil olan kişilere kredi verilir. Alınan krediler için 60 aya kadar vade seçeneği ile geri ödeme yapılır.