İnsanlar, kiradan kurtulmak, ev sahibi olabilmek için kendileri için en uygun senaryoyu bulmaya çalışmaktadır. Bu senaryolarda bazılarına göre birikim yaparak daha kestirmeden kiracı ev sahibi olabilir. Bazılarına göre ise bankalardan kredi çekmek en doğru yoldur. Bir kişi birikim yaparak ev almayı düşünürse güzel bir hesap yapmalıdır. Örneğin bir aile aylık gelirlerinden 2 bin lira birikim yapsa 400 bin liralık evi alabilmesi için 200 ay gerekir.

Yılda 12 ay vardır. 200 ay yaklaşık olarak 20 yıl demektir. 20 yıl içerisinde alınacak evin maliyeti çok fazla yükselecektir. Aslında kişinin faizsiz kira öder gibi para biriktirerek ev alması ömründen ömür alıp götürecektir. Evi alabilmesi bir kişinin ancak yaşlılık dönemine denk gelecektir ki o zamana kadar ödediği kiraların da hesaba katılması gerekir.

Bankalardan Kredi Çekerek Ev Alma

1+1 veya 2+1 daire almak isteyenler bankadan kredi çekebilir. Faiz olması, alınan kredinin kat ve kat fazlası ile geri ödenmesi gerektiğinden insanlar krediden uzak durmaktadır. Kredisiz ev imkanları daha cazip gelmektedir. Uzun yıllar birikim yaparak ev almak daha zorlu olduğundan dileyenler konut kredisini değerlendirebilir.

Bankaların faizli işlem yapmasının yanı sıra aldıkları peşinat da bazı vatandaşlar için sıkıntı oluşturmaktadır. Peşinatı olduğu halde kredi notu düşük olanların kredi alması mümkün olmadığından senetle ev almak cazip gelmektedir. İnşaat firmalarının bazıları evlerini senetle satmaktadır. Senetle yapılan satışlarda peşinat istense de firma ile pazarlık yapıldığında alınmayabilir.

Kura ve Yardımlaşma Yöntemini Kullanan Kurumlar

Ülkemizde annelerin altın günü mantığını kullanan kurumlar vardır. Faizsiz ve peşinatsız ev alma imkanı sunan bu kurumlardan ev almak isteyen kişiler öncelikle kaç liralık ev alacaklarına ve kaç ay vadeyle alacaklarına karar vermeleri gerekir. Örneğin 480 bin liralık evi 120 ayda ödemeyi planlayanlar aylık 4 bin lira ödeyecektir. Ödeyeceği vadeye göre gruba dahil olan kişiler arasında her ay kura çekilir.

Noter huzurunda çekilen kura neticesine göre kişiye toplamda ödeyeceği para teslim edilerek ev sahibi olması sağlanır. Taksitle araba alma imkanı da sunan bu sisteme göre 3.ayda kendine kura çıkan kişi 120 aydan geriye kalan taksitlerini kendi evinde otururken öder.