Ev fiyatları düşünülen ilçe ve semtin durumuna göre değişebilmektedir. Her yerde durum aynıdır aslında fiyatları etkileyen birçok sebep bulunabilir. Dairenin kaçıncı katta olduğu, yapının kaç yıllık olduğu, metre karesi vb. etkenler vardır. Günümüzde orta büyüklükte kiralık ev fiyatları aylık 600 ile 1500 Türk Lirası arasında değişebiliyor. Bu arada tutulacak olan evin şehir merkezine olan yakınlığı, toplu taşıma araçlarına olan uzaklığı da kira fiyatlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

Kiralık Ev Fiyatları Tespitinde Kriterler

Kiralık ev fiyatları söz konusu olduğunda tutulması planlanan dairelerin özellikleri de hesaplanmalıdır. Bütün bu etkenler göz önüne alınarak tutulacak olan evin aylık kira bedeli tahminen hesaplanabiliyor. Bazı daireler deniz kenarında bulunur ve isteğe bağlı olarak eşyalı da tutulabilir. Eğer eşyalı bir daire tutulacaksa çevrede bulunan emlakçılara bu şekilde bilgi verilmeli, aranan evin özellikleri tercihe göre olmalıdır.

Sahibinden Daire Kiralama Yöntemleri

Sahibinden ev kiralamak isteyenler genelde internet üzerinden evi aramaktadırlar. Böylelikle emlakçıya komisyon vermek istemezler. Kira sözleşmelerini dairenin sahibi ile aralarında yaparlar. Yıllık artış oranı, evin genel durumu, eşyalı ise eşyaların özellikleri kira kontratında mutlaka belirtilmelidir. Aksi takdirde herhangi bir olumsuzluk karşısında iki taraf da bir hak iddiasında bulunamayacaktır.

Konut Fiyatları Değişkenliği

Konut fiyatları her yıl değişen oranlarda artmaktadır. Emlak sektörü durağan olmayıp piyasanın durumuna göre sürekli değişkenlik göstermektedir. Yazlık olarak kullanılmak istenilen evlerde yapılan kira sözleşmeleri 3 ay veya 6 ay gibi sezonluk olabiliyor. Bazı daireler ise günü birlik olarak da kiralanabiliyor. Eşyalı olması, denize olan mesafesi ve eşyaların durumu yine fiyat oranlarındaki değişkenliğin sebepleri arasında yer almaktadır.

Taksitle Ev Almanın Yolları

Taksitle ev alınmasının yolları artık kolay. Günümüzde inşaat şirketleri müşterilerinin tercihleri doğrultusunda inşa ettikleri daireleri senet karşılığında satabiliyorlar. Banka tarafından kredisi onaylanmayan kişiler veya belirli bir miktar peşinatı olup da kredi çekmek istemeyenler için oldukça ideal bir sistem.

Karşılıklı sözleşmenin yapıldığı bu sistemde noter tasdiki de gerekiyor. Vadelerin uzun olmasından kaynaklı noter sözleşmeleri mutlaka yapılmalıdır. Proje sahiplerinin yaptıkları kampanyalarda verilen peşinata göre hem indirim olabiliyor. Hem de taksit sayıları ayarlanabiliyor. Bu durum iki taraf için de avantajlı gözüküyor.