Ülkemizde her geçen gün konut fiyatları artmaktadır. Bundan dolayı kiradan kurtulmak isteyenlerin işleri biraz daha zorlaşmaktadır. Piyasanın çok durgun olmasından dolayı bankalar ve inşaat firmaları bazı hamleler gerçekleştirdiler. Bankalar daha önce konut kredisi verirken evin yüzde 75’ini kredi olarak vermekteydi. Yaşanan krizden sonra peşinatı yüzde 20’ye yükseltti.

İnşaat firmaları ise kiracı ev sahibi olsun diye bankaların şubeleri ile anlaşarak peşinatsız sıfır faizli kredi fırsatına öncü oldular. Peşinatsız sıfır faizli kredilerde inşaat firmaları kendi kar oranlarını düşürerek böyle bir kolaylık sağlamaktadır. İnşaatçıların anlaşması bankaların geneli ile olmayıp şubeleri ile sınırlıdır. Biraz hareketlilik getiren bu adımlara en son bankaların peşinatsız ev kredi hamlesi eklendi.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Az peşinatla ev sahibi olma yöntemleri. Birikimi olmadan ev sahibi olmak durumunda olanların yüzünü peşinatsız konut kredisi veren bankalar güldürdü. Taksitle araba almak kadar kolay peşinatsız ev sahibi olmak isteyenlerin başvurması gereken bankalar:

  • QNB Finans: 180 ay vadeli 500 bine kadar yüzde 0,95 faiz oranı, 500 bin üzerine yüzde 2,37 faiz oranı uygulamaktadır.
  • Türkiye Ekonomi Bankası: Konutun yüzde 75’ine ev kredisi verip, geri kalanını ihtiyaç krediyle veya ipotekle sağlamaktadır.
  • Deniz Bank
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası

Faizsiz Sistemle Peşinatsız Ev Almak

Dini hassasiyetinden dolayı veya geri ödemesinin yüksek olmasından dolayı konut kredisiz ev almak isteyenler için de toplu konutlardan ev almak, kooperatiflere girmek gibi seçenekler vardır. Bu seçenekler arasında olup en fazla rağbet gören kura yöntemiyle ev sahibi yapan yardımlaşmaya dayanan firmalara katılmaktır.

Bu firmalarda faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Kişi ülkemizin herhangi bir yerindeki evi bu sistemle alabilir. Yapması gereken kaç liralık alacağı, kaç ay ödeyebileceği ve aylık ne kadar ödeyebileceğini hesaplamaktır. Örneğin 120 ay ödeyebilecek ise 120 kişilik gruba dahil olup aylık ödemelerine başlıyor. Her ay 120 kişiden kura çekilerek bir kişinin ev sahibi olması sağlanıyor. İlk ay sahibi olan vadesini bitirinceye kadar taksitlerini ödüyor. Altın günü mantığı ile işleyen bu sistem ülkemizde milyonlarca kişiyi ev sahibi yapmıştır.