Bankaların bazıları araç kredisi kullandırma aşamasından kaskoyu şart koşmaktadır. Normal hayatta sürücülerin bir kısmı kaskoyu çok gerekli görmediklerinden dolayı yaptırmazlar. Fakat iş kredi kullanmaya gelince kasko gerekli olabiliyor. Krediyi kullandırmada kasko belirleyici unsur olarak görülebilmektedir. Araba almak için farklı seçenekler sunan Katılımevim, kasko şartı koymamaktadır.

Kasko, araçta ortaya çıkabilecek risklerin sigorta şirketiyle paylaşılmasını esas alan bir uygulamadır. Sürücüler dilerse sigortayla risklerini paylaşır dilerse paylaşmaz. Tamamen kişinin tercihine bırakılmıştır. Risklerin karşılanması bakımından faydası olduğundan kasko yaptırılması tavsiye edilir. Tek bir sigorta şirketinde yaptırmak zorunlu değildir. Birkaç şirketten teklif alıp aralarından en uygun olan sigorta şirketi seçilerek kasko yapılabilir. 2 el araç kredisi alırken aracın kasko bedeli üzerinden kredi çıkarılmaktadır. Araç kredisi kullanmada kasko belirleyici bir unsur olarak görülmektedir.

  1. El Araç Kredilerinde Kasko Şart mıdır?

Kasko, araçlarda meydana gelebilecek hasarları, riskleri sürücü ile paylaşmayı kabul eder. Çalınma, kaza, çarpma, yanma gibi durumlar ortaya çıktığında kasko sigorta şirketi, aracın hasarını ödemektedir. Kaskosu olan sürücüler araçlarının hasarlarını sigorta şirketine devrederler. Oldukça avantajlı bir durum olan kasko, araç kredisi alırken de etkili olmaktadır.

Sigorta şirketleri, araçların modellerine, yıllarına ve durumuna göre farklı kasko bedelleri sunmaktadır. Ekspertiz değeri oluşturularak kasko ödemeleri belirlenir. Doğal afet, terör gibi özel durumların dahil edildiği kasko ücretleri daha fazla olmaktadır. Risk bedeli olarak şirkete ödenen kasko bedeli peşin veya taksit olarak verilir. Bankalar kaskosu olan araçlara kredi planlaması yaparken araç kredisi faiz oranları üzerinde de daha uygun hesaplamalar yapmaktadır.

Kaskonun Araç Kredi Faiz Oranlarına Etkisi

Arabalarda meydana gelen hasarların bazen miktarı çok yüksek olabiliyor. Kaza gibi durumlarda yaşanan travmanın üzerine maddi sıkıntılar içine girmemek için önceden tedbir almak en doğrusudur. Kasko, sıfır ve ikinci el araçlar için yapılabilmektedir. Kasko ürünü bankalardan alınabilmektedir. Bankaların kendi bünyesinde sigorta şirketleri olabiliyor.

Bazı bankalar sigorta hizmetini dışarıdan anlaştığı şirketler üzerinden sağlamaktadır. Kasko her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Yenilemede genellikle şirketler müşterilerine indirimler sağlamaktadır. Araba almada veya faiz oranlarında kaskonun etkisi bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar kaskoyu şart koşma konusunda serbest bırakılmıştır. Fakat yüksek miktarda kredi kullanacakların araç kredisi şartları arasına kasko mutlaka yerleştirilmektedir.