Toki her yıl on binlerce dar gelirli vatandaşı ev sahibi yapan bir kurumdur. Türkiye’nin her neresinde olursanız olun Toki ile ev sahibi olabilmektesiniz. Çünkü Toki 81 ilde bulunan tüm dar gelirli vatandaşlara hizmet vermektedir.

Toki her il için farklı dönemlerde başvuruları kabul etmektedir. Eğer bu kurum aracılığı ile ev almak gibi bir düşünceniz var ise ilan edilen başvuru zamanlarını takip etmelisiniz. Toki başvurularını medyadan veya Toki resmi internet sitesi üzerinden takip edebilmektesiniz. Toki evleri başvurusu yapabilmek için bazı şartlar aranmaktadır.

  • Türkiye vatandaşı olmak,
  • 25 yaşında olmak,
  • Toki’den daha önce ev almamış olmak,
  • Kişilerin üzerine kayıtlı bir ev olmaması,
  • Toplam hane gelirinin 4500 TL altında olması gerekmektedir.

Dul kalan ve eşi ölmüş çocuklu kadınlar için 25 yaş şartı aranmamaktadır. Her haneden Toki çekiliş sistemine yalnızca bir kişi başvuru yapabilmektedir.

Toki Başvuruları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Toki başvuru şartlarını taşıyor iseniz Toki kura çekilişine kayıt yaptıra bilmeniz için bazı evraklar gerekmektedir. Toki başvuru sürelerinin başlaması ile bu evrakları eksiksiz olarak başvuru merkezlerine teslim etmeniz gerekmektedir.

  • Kuraya katılacak olan kişinin kimlik fotokopisi,
  • Emekliler için emekli belgesi,
  • Engelliler için %40 üzerinde engelli olduğunu resmi olarak gösteren sağlık raporu,
  • Şehit, gazi, yetim ve dullar için ise hak sahibi olduğunu gösteren belgeler ile başvurularınız gerçekleştirilmektedir.

Bu belgelerin işlemi tamamlandıktan sonra Toki başvuru işlemleriniz tamamlanmış demektir.

Kura Çekimi

Toki ilan ettiği sürede başvuruların alımını tamamladıktan sonra sistemini kapatır ve çekiliş için gün duyurusu yapar. Noter huzurunda yapılan bu çekilişler ile herkes hangi dairenin sahibi olduğunu öğrenir ve peşinat ödemesini yaparak Toki ile sözleşmesini imzalar. Artık her ay ödenecek taksitlendirme detayları kişilere bildirilir. Eğer çekilişi canlı takip edememiş iseniz Toki sonuçları internet sitesinden sorgulanabilmektedir.  240 ay vade ile teslim edilen evlerin borcu bitene kadar kişilere devri yapılmamaktadır. Eğer bu kurada size ev çıkmamış ise bir sonraki Toki evleri için başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. çok fazla oluşan talep nedeni ile başvurularınızı yaparken oldukça hızlı davranmalısınız.