TOKİ ( Toplu Konut İdaresi )  başvurusuna talep çok fazladır. Talebin fazla olmasının en önemli nedeni, kişileri 15-20 yıllık vadelerle ev sahibi yaptırmasıdır. Toki başvuru şartları her yıl belirtilmektedir. Bu şartlara göre uygun görülen herkes, ev sahibi olmak için çekilişe katılmaya hak kazanır. Toki başvurusu uygulamanın ve sizin bulunduğunuz il ya da ilçedeki belediye, valilik, kaymakamlığa yapılır. Gayrimenkul satış sözleşmesinin imzalanması, başvuru şartlarının onaylanması demektir. Toki çekilişleri noter huzurunda gerçekleştirilir. Amaç, kişiyi aylık kira taksidini öder gibi, düşük taksitlerle ev sahibi yapmaktır.

Toki Kura Çekilişi Nasıl Yapılmaktadır?

Toki başvuru şartları uygun görülen kişiler kura çekimine katılmaya hak kazanırlar. Kura çekimleri noter huzurunda gerçekleştirilir. Toki kura çekilişleri dört kola ayrılarak içeriği belirtilir.

  • Şehit aileleri, savaş ve görev malulleri ile dul ve yetimlerin konutları için
  • Engelli vatandaşlarımızın konut alma hakkı ve konut belirleme kurası ile
  • Emekli vatandaşlarımızın konut alma hakkı ve konut belirleme kurası ile
  • Diğer başvuru sahiplerinin konut alma hakkı ve konut belirleme kurası ile

Bu kısımdan kura kısmınız seçilir ve toki çekiliş sistemi belirlenmiş olur. Toki çekilişleri belirtilen zamanlarda kura usulü ile yapılmaktadır. Yapılan kura çekilişi sonuçları ise internet üzerinden sorgulama ekranından görülebilir. Toki sonuçları sizler için daha anlaşılır bir şekilde belirtilir.

Toki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toki uygulamaya koyulduğundan beri çok fazla rağbet gören bir sistemdir. İnsanları düşük vade taksitleriyle ev sahibi yapmayı amaçlayan bu sistem hakkında da bilinmesi gereken bazı şeyler vardır. Toki evleri bir site içerisinde uzun binalar olarak kendisini belli eder. Bu evler şehirlerdeki semtlere göre dağılım gösterebilir. Bir şehirde sadece tek yerde Toki konutları yoktur. Birden fazla semtte bu konutlarla karşılaşabilirsiniz.

Kura çekilişi sonrası ev sahibi olmaya hak kazandıysanız, bundan sonraki aşama sizlerden istenilen belgeleri hazırlayıp başvuru şartlarına uygun olduğunuzu ispat etmenizdir. Ev sahibi olmaya hak kazandıysanız öncesinde sizden istenilen peşinat miktarını da bankaya yatırmanız gerekmektedir. Bu sistem içerisinde alt gelir grubu diye belirtilen bir grup bulunur. Bu kısımda bulunan kişiler konutlarını ödemeleri bitene kadar başka birisine devredemezler.