Yeni evlenenler mecburiyetten dolayı bir müddet kirada oturmayı tercih ederler. Fakat uzun süre kirada kalmak insanları mutsuz etmektedir. Çünkü her ay ödenen kira yatırım olarak dönmemektedir. Kiradan kurtulmak için düğünde takılanları kullananlar olduğu gibi uzun süre birikim yaparak ev sahibi olmaya çalışanlar da vardır.

Kiracı ev sahibi olmak için bankaların konut kredisine başvurabilir. Bankalar alınacak konutun fiyatının yüzde 80’nini kredi olarak vermektedir. Yani 400 bin liralık bir ev almayı düşünen kişi en 80 bin lira biriktirmek zorundadır. Konut fiyatlarının artması, yaşam için gerekli ihtiyaçların yükselmesi birikim yapmayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca konut kredilerinin faiz oranlarının yükselmesi de geri ödemenin altından zor kalkılır bir duruma gelmesine neden olmaktadır.

Çok Az Peşinatla Ev Sahibi Olmak

Kiradan kurtulmak isteyenlerin büyük bölümü çok az peşinatla veya hiç peşinatsız ev almak istemektedir. 20 bin gibi peşinatı bulunan kişiler için en karlı ortam katılım bankalarıdır. Katılım bankaları faizle iş yapmazlar. Kar payı ile hizmet vermektedirler. Dini hassasiyeti olanlar için katılım bankaları çok güzel avantajlar sunmaktadır. Katılım bankaları müşterinin alacağı konutu önce kendisi almaktadır. Aldığı konutun üzerine kar payını koyarak müşterisine satmaktadır.

Aslında konut kredilerinde peşinat almadan işlem yapmayan bankalar piyasanın durgun olmasından dolayı çeşitli yollar denemektedir. Katılım bankaları faizsiz kira öder gibi seçenekleri ile çok az peşinatı olan müşterilerine yardımcı olmaktadır.  Bankalar müşterinin durumuna göre hiç peşinat almadan farklı bir evi ipotek göstermek suretiyle konutun tamamına kredi verebilmektedir.

Peşinatsız Ev Almak İçin Yapılması Gerekenler

Peşinatı olmayan veya az birikimi bulunduğu halde ev sahibi olmak isteyenler için bazı seçenekler vardır. Buna göre;

·         Konut kredisi için gerekli olan yüzde 20’lik para ihtiyaç kredisi alınarak karşılanabilir. Hayallerde kredisiz ev almak olsa da zamanın şartları bazen krediye mecbur bırakmaktadır.

·         Bankalar kişiye hem ihtiyaç hem konut kredisi vermeyebilir. Böyle bir durumda aile fertlerinden biri aynı bankadan veya farklı bankadan ihtiyaç kredisini çekerek yüzde 20’lik kısım karşılanabilir.

·         Krediye girmeden almak isteyenler senetle ev almak seçeneğini düşünebilirler. Fakat senette güven çok önemlidir. Riske girmemek için iyi araştırmak gerekir.

Bir diğer alternatif ise taksitle araba avantajları da sunan kura yöntemiyle çalışan firmaların işleyişine dahil olmaktır.